Reach Alpha 2
3D
2-Function Manipulator
The Reach Alpha Rotating Grabber is a class-leading dual-function grabber with hundreds of units in the field. This compact grabber features interchangeable jaws, high accuracy joint positioning and adjustable grip force.
Key Features
All-Electric.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Software Developer Kit (SDK) for Custom Control Applications.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Software Developer Kit (SDK) for Custom Control Applications.
Technical Specifications
Download Techsheet (PDF)| Technical Specifications | |
| Functions | 2 |
| Reach | 160 mm / 6.3 in |
| Wrist Rotation Torque | 0.6 Nm / 5 lb-in |
| Wrist Rotation Speed | 60° / s |
| Grab Speed | 5 s |
| Grab Force | 10 kg / 22 lb |
| Lift Capacity | N/A |
| Weight (Air) | 0.39 kg / 0.85 lb |
| Weight (Water) | 0.24 kg / 0.5 lb |
| Outer Diameter | 40 mm / 1.6 in |
| Connector Cable | Teledyne 6 Pin IE55 Impulse Cable |
| Control Modes | Position, Velocity |
| Electrical | |
| Voltage | 18 - 30 V |
| Power (Nominal) | 11 W |
| COMS | Serial (232 / 485) |
| Environmental | |
| Rated Depth | 300 MSW / 980 ft |
| Rated Temp | 5 - 35 °C / 41 - 95 °F |
| Storage Temp | -10 - 80 °C / 14 - 176 °F |