Reach Alpha 3
3D
3-Function Manipulator
The Reach Alpha 3 is a tough and reliable 3-function electric manipulator for harsh environments. This impressive lightweight manipulator features interchangeable jaws, high accuracy joint positioning and adjustable grip force.
Key Features
All-Electric.
3-Functions for Precise Manipulation.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Software Developer Kit (SDK) for Custom Control Applications.
3-Functions for Precise Manipulation.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Software Developer Kit (SDK) for Custom Control Applications.
Technical Specifications
Download Techsheet (PDF)| Technical Specifications | |
| Functions | 3 |
| Reach | 210 mm / 8.3 in |
| Wrist Rotation Torque | 0.6 Nm / 5 lb-in |
| Wrist Rotation Speed | 60° / s |
| Grab Speed | 5 s |
| Grab Force | 10 kg / 22 lb |
| Lift Capacity | 4 kg / 8.8 lb |
| Weight (Air) | 0.9 kg / 2 lb |
| Weight (Water) | 0.65 kg / 1.4 lb |
| Outer Diameter | 40 mm / 1.6 in |
| Connector Cable | Teledyne 6 Pin IE55 Impulse Cable |
| Control Modes | Position, Velocity |
| Electrical | |
| Voltage | 18 - 30 V |
| Power (Nominal) | 20 W |
| COMS | Serial (232 / 485) |
| Environmental | |
| Rated Depth | 300 MSW / 980 ft |
| Rated Temp | 5 - 35 °C / 41 - 95 °F |
| Storage Temp | -10 - 80 °C / 14 - 176 °F |