Reach Alpha 5
3D
5-Function Manipulator
The Reach Alpha 5 is a tough and reliable 5-function electric manipulator for harsh environments. This impressive lightweight manipulator features interchangeable jaws, high accuracy joint positioning and adjustable grip force. The Alpha 5 is the smallest manipulator for the portable ROV community.
Key Features
All-Electric.
5-Functions for Dextrous Manipulation.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Collision Avoidance for Operator Peace of Mind.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
5-Functions for Dextrous Manipulation.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Collision Avoidance for Operator Peace of Mind.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Technical Specifications
Download Techsheet (PDF)| Technical Specifications | |
| Functions | 5 |
| Reach | 360 mm / 14.2 in |
| Wrist Rotation Torque | 0.6 Nm / 5 lb-in |
| Wrist Rotation Speed | 60° / s |
| Grab Speed | 5 s |
| Grab Force | 10 kg / 22 lb |
| Lift Capacity | 2 kg / 4.4 lb |
| Weight (Air) | 1.36 kg / 3 lb |
| Weight (Water) | 0.9 kg / 2 lb |
| Outer Diameter | 40 mm / 1.6 in |
| Connector Cable | Teledyne 6 Pin IE55 Impulse Cable |
| Control Modes | Position, Velocity, Cartesian Velocity (X, Y, Z) |
| Electrical | |
| Voltage | 18 - 30 V |
| Power (Nominal) | 35 W |
| COMS | Serial (232 / 485) |
| Environmental | |
| Rated Depth | 300 MSW / 980 ft |
| Rated Temp | 5 - 35 °C / 41 - 95 °F |
| Storage Temp | -10 - 80 °C / 14 - 176 °F |