Reach Alpha Actuator
3D
High Torque Actuator
The Reach Alpha Actuator is the world's smallest subsea actuator. Its proven design provides reliable, precise movement in a small envelope.
Key Features
All-Electric.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Software Developer Kit (SDK) for Custom Control Applications.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Software Developer Kit (SDK) for Custom Control Applications.
Technical Specifications
Download Techsheet (PDF)| Technical Specifications | |
| Functions | 1 |
| Reach | N/A |
| Wrist Rotation Torque | 8 Nm |
| Wrist Rotation Speed | N/A |
| Grab Speed | N/A |
| Grab Force | N/A |
| Lift Capacity | N/A |
| Weight (Air) | 0.34 kg / 0.75 lb |
| Weight (Water) | 0.15 kg / 0.33 lb |
| Outer Diameter | 40 mm / 1.6 in |
| Connector Cable | Teledyne 6 Pin IE55 Impulse Cable |
| Control Modes | Position, Velocity |
| Electrical | |
| Voltage | 18 - 30 V |
| Power (Nominal) | 11 W |
| COMS | Serial (232 / 485) |
| Environmental | |
| Rated Depth | 300 MSW / 980 ft |
| Rated Temp | 5 - 35 °C / 41 - 95 °F |
| Storage Temp | -10 - 80 °C / 14 - 176 °F |