Reach Bravo 2
3D
2-Function Manipulator
The Reach Bravo Rotating Grabber is a 2-function manipulator that enables powerful compact inspection and intervention opportunities for service providers, researchers, and other operators.
Key Features
All-Electric.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Software Developer Kit (SDK) for Custom Control Applications.
Available with high force cutter attachment.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Software Developer Kit (SDK) for Custom Control Applications.
Available with high force cutter attachment.
Technical Specifications
Download Techsheet (PDF)| Technical Specifications | |
| Functions | 2 |
| Reach | 270 mm / 10.6 in |
| Wrist Rotation Torque | 20 Nm / 177 lb-in |
| Wrist Rotation Speed | 68° / s |
| Grab Speed | 3 s |
| Grab Force | 80 kg / 44 lb |
| Lift Capacity | N/A |
| Weight (Air) | 2.8 kg / 6 lb |
| Weight (Water) | 1.6 kg / 3.5 lb |
| Outer Diameter | 82 mm / 3.2 in |
| Connector Cable | 13 Pin Ethernet Subcon (DBH13M) |
| Control Modes | Position, Velocity |
| Electrical | |
| Voltage | 24 - 48 V |
| Power (Nominal) | 75 W |
| COMS | Serial (232 / 485) AND Ethernet |
| Environmental | |
| Rated Depth | 450 MSW / 1480 ft |
| Rated Temp | 5 - 35 °C / 41 - 95 °F |
| Storage Temp | -10 - 80 °C / 14 - 176 °F |