Reach Bravo 3
3D
3-Function Manipulator
The Reach Bravo 3 is a dependable 3-function manipulator that enables powerful compact inspection and intervention opportunities for service providers, researchers, and other operators. Designed to conduct tasks usually reserved for human divers, the arm’s usability and responsiveness paves the way for advanced applications.
Key Features
All-Electric.
3-Functions for Precise Manipulation.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Software Developer Kit (SDK) for Custom Control Applications.
3-Functions for Precise Manipulation.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Software Developer Kit (SDK) for Custom Control Applications.
Technical Specifications
Download Techsheet (PDF)| Technical Specifications | |
| Functions | 3 |
| Reach | 360 mm / 14.2 in |
| Wrist Rotation Torque | 20 Nm / 177 lb-in |
| Wrist Rotation Speed | 68° / s |
| Grab Speed | 3 s |
| Grab Force | 80 kg / 44 lb |
| Lift Capacity | 15 kg / 33 lb |
| Weight (Air) | 4 kg / 9 lb |
| Weight (Water) | 2.6 kg / 5.7 lb |
| Outer Diameter | 82 mm / 3.2 in |
| Connector Cable | 13 Pin Ethernet Subconn (DBH13M) |
| Control Modes | Position, Velocity |
| Electrical | |
| Voltage | 24 - 48 V |
| Power (Nominal) | 100 W |
| COMS | Serial (232 / 485) AND Ethernet |
| Environmental | |
| Rated Depth | 450 MSW / 1480 ft |
| Rated Temp | 5 - 35 °C / 41 - 95 °F |
| Storage Temp | -10 - 80 °C / 14 - 176 °F |