Reach Bravo 7
3D
7-Function Manipulator
The Reach Bravo 7 is a 7-function manipulator that enables powerful compact inspection and intervention opportunities for service providers, researchers, and other operators. Designed to conduct tasks usually reserved for human divers, the arm’s usability and responsiveness paves the way for advanced applications.
Key Features
All-Electric.
7-Functions for Dextrous Manipulation.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Collision Avoidance for Operator Peace of Mind.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Intelligent End-Effector Control and Collision Aware Path Planning.
7-Functions for Dextrous Manipulation.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Collision Avoidance for Operator Peace of Mind.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Intelligent End-Effector Control and Collision Aware Path Planning.
Technical Specifications
Download Techsheet (PDF)| Technical Specifications | |
| Functions | 7 |
| Reach | 900 mm / 33.5 in |
| Wrist Rotation Torque | 20 Nm / 177 lb-in |
| Wrist Rotation Speed | 68° / s |
| Grab Speed | 3 s |
| Grab Force | 80 kg / 44 lb |
| Lift Capacity | 10 kg / 22 lb |
| Weight (Air) | 9.5 kg / 21 lb |
| Weight (Water) | 4.5 kg / 10 lb |
| Outer Diameter | 92 mm / 3.6 in |
| Connector Cable | 8 Pin Subconn (Communications), 4 Pin Subconn (Power) |
| Control Modes | Position, Velocity, Cartesian Velocity (X, Y, Z, R, P, Y) |
| Electrical | |
| Voltage | 24 - 48 V |
| Power (Nominal) | 400 W |
| COMS | Serial (232 / 485) AND Ethernet |
| Environmental | |
| Rated Depth | 450 MSW / 1480 ft |
| Rated Temp | 5 - 35 °C / 41 - 95 °F |
| Storage Temp | -10 - 80 °C / 14 - 176 °F |