Reach X 2
3D
2-Function Manipulator
The Reach X 2 is the dual-function grabber comprised of the class-leading torque density of the X series. Featuring interchangeable end effector tooling that can be swapped in-field, operators can confidently interact with their environment. Whatever the mission calls for, cut, grab, recover, inspect and repair in a powerful and compact footprint with Reach X 2.
Key Features
All-Electric.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Software Developer Kit (SDK) for Custom Control Applications.
Available with high force cutter attachment.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Software Developer Kit (SDK) for Custom Control Applications.
Available with high force cutter attachment.
Technical Specifications
Download Techsheet (PDF)| Technical Specifications | |
| Functions | 2 |
| Reach | 190 mm / 7.5 in |
| Wrist Rotation Torque | 6 Nm / 53 lb-in |
| Wrist Rotation Speed | 140° / s |
| Grab Speed | 3 s |
| Grab Force | 25 kg / 55 lb |
| Lift Capacity | N/A |
| Weight (Air) | 0.95 kg / 2 lb |
| Weight (Water) | 0.73 kg / 1.6 lb |
| Outer Diameter | 50 mm / 2 in |
| Connector Cable | Teledyne 6 Pin IE55 Impulse Cable |
| Control Modes | Position, Velocity |
| Electrical | |
| Voltage | 24 - 30 V |
| Power (Nominal) | 60 W |
| COMS | Serial (232 / 485) OR Ethernet |
| Environmental | |
| Rated Depth | 300 MSW / 980 ft |
| Rated Temp | 5 - 30 °C / 41 - 86 °F (water) |
| Storage Temp | -10 - 80 °C / 14 - 176 °F (air) |