Reach X 5 AIS
3D
Advanced Intervention System
The Reach X Advanced Intervention System (RX5-AIS) is a compact, power-dense manipulator system for expeditionary underwater vehicles. It multiplies the capability of a standard observation ROV by enabling complex human-like intervention and inspection in a small, robust package. The RX5-AIS represents a leap forward in what humans can achieve with remote underwater systems.
Key Features
All-Electric.
Dual RX-5s for Powerful Manipulation.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Collision Avoidance for Operator Peace of Mind.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Intelligent End-Effector Control and Collision Aware Path Planning.
Integrated wrist camera for increased situational awareness.
CommandPod Controllers.
Dual RX-5s for Powerful Manipulation.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Collision Avoidance for Operator Peace of Mind.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Intelligent End-Effector Control and Collision Aware Path Planning.
Integrated wrist camera for increased situational awareness.
CommandPod Controllers.
Technical Specifications
Download Techsheet (PDF)| Technical Specifications | |
| Functions | 5 |
| Reach | 365 mm / 14.4 in |
| Wrist Rotation Torque | 6 Nm / 53 lb-in |
| Wrist Rotation Speed | 140° / s |
| Grab Speed | 3 s |
| Grab Force | 25 kg / 55 lb |
| Lift Capacity | 3 kg / 6.6 lb |
| Weight (Air) | 2.3 kg / 5 lb |
| Weight (Water) | 1.6 kg / 3.5 lb |
| Outer Diameter | 50 mm / 2 in |
| Connector Cable | Teledyne 6 Pin IE55 Impulse Cable |
| Control Modes | Position, Velocity, Cartesian Velocity (X, Y, Z, R, P, Y) |
| Electrical | |
| Voltage | 24 - 30V |
| Power (Nominal) | 240 W |
| COMS | Ethernet |
| Environmental | |
| Rated Depth | 300 MSW / 980 ft |
| Rated Temp | 5 - 30 °C / 41 - 86 °F (water) |
| Storage Temp | -10 - 80 °C / 14 - 176 °F (air) |