Reach X 7
3D
7-Function Manipulator
The Reach X 7 is a high-performance 7-function manipulator, featuring 6 degrees of freedom with versatile, interchangeable tooling and a compact, modular build. With six continuous rotate joints and unparalleled torque density, the Reach X 7 is the most powerful lightweight underwater manipulator on the market for expeditionary ROVs.
Key Features
All-Electric.
7-Functions for Dextrous Manipulation.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Collision Avoidance for Operator Peace of Mind.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Intelligent End-Effector Control and Collision Aware Path Planning.
Available with Integrated Wrist Camera.
7-Functions for Dextrous Manipulation.
Designed and Tested for Harsh Environments.
Collision Avoidance for Operator Peace of Mind.
Intuitive User Interface with 3D Visualisation and Telemetry.
Intelligent End-Effector Control and Collision Aware Path Planning.
Available with Integrated Wrist Camera.
Technical Specifications
Download Techsheet (PDF)| Technical Specifications | |
| Functions | 7 |
| Reach | 470 mm / 18.5 in |
| Wrist Rotation Torque | 6 Nm / 53 lb-in |
| Wrist Rotation Speed | 140° / s |
| Grab Speed | 3 s |
| Grab Force | 25 kg / 55 lb |
| Lift Capacity | 3 kg / 6.6 lb |
| Weight (Air) | 2.9 kg / 6.4 lb |
| Weight (Water) | 1.8 kg / 4 lb |
| Outer Diameter | 50 mm / 2 in |
| Connector Cable | Teledyne 6 Pin IE55 Impulse Cable |
| Control Modes | Position, Velocity, Cartesian Velocity (X, Y, Z, R, P, Y) |
| Electrical | |
| Voltage | 24 - 30V |
| Power (Nominal) | 180 W |
| COMS | Serial (232 / 485) AND Ethernet |
| Environmental | |
| Rated Depth | 300 MSW / 980 ft |
| Rated Temp | 5 - 30 °C / 41 - 86 °F (water) |
| Storage Temp | -10 - 80 °C / 14 - 176 °F (air) |